Skip to content

25 Sunset TrlRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block30502
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,273
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
56%
Improvement Value:$183,400
44%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+4.8%
2024$9,389+9.6%
2023$8,568+1.9%
2022$8,409+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 21457, Page 418

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5893, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1965