Skip to content

12 Sunset TrlRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 24, 1999

Property Information

Block30502
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
46%
Improvement Value:$255,200
54%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,971+4.4%
2024$10,507+8.7%
2023$9,663+2.0%
2022$9,475+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4945, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1966