Skip to content

442 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block30502
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,402
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
51%
Improvement Value:$198,700
49%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+4.7%
2024$9,139+18.6%
2023$7,708+1.9%
2022$7,563-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,402DeedBook 24543, Page 1042Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$251,000
Sq Ft1,402DeedBook 23596, Page 698Recorded8/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1966