Skip to content

36 Lindbergh Trl(Block 30502 Lot 73)Rockaway, NJ 07866

Built 1957

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block30502
Lot73
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,522
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,100
62%
Improvement Value:$140,800
38%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+5.0%
2024$8,184+10.9%
2023$7,379+1.9%
2022$7,245+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,522DeedBook 23209, Page 583Recorded9/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 5396, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1957