Skip to content

10 Meggins RdRockaway, NJ 07866

Built 1935

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block30502
Lot97
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,594
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,200
52%
Improvement Value:$199,200
48%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+4.4%
2024$9,307+9.8%
2023$8,474+2.0%
2022$8,307+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,594DeedBook 22403, Page 1705Recorded8/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1935