Skip to content

3 Bergen Hill RdRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$406,275
Last Sale Date
Feb 11, 2023

Property Information

Block30503
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,484
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,700
56%
Improvement Value:$184,500
44%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+4.8%
2024$9,425+9.5%
2023$8,608+1.8%
2022$8,452+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$406,275
Sq Ft1,484DeedBook 24582, Page 419Recorded3/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955