Skip to content

388 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1942

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 20, 1998

Property Information

Block30503
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class16
Description1SF 2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,380
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
51%
Improvement Value:$196,200
49%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+4.7%
2024$9,058+9.0%
2023$8,310+1.9%
2022$8,154+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4887, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1942