Skip to content

Meriden Rd(Block 30701 Lot 48)Boonton, NJ 07005

Built 1924

Last Sale Price
$296,400
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block30701
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,712
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
49%
Improvement Value:$208,400
51%
Total Assessment$411,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,925+3.8%
2024$9,562+21.6%
2023$7,861+1.8%
2022$7,725+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$296,400
Sq Ft1,712DeedBook 23686, Page 1808Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 23116, Page 702Recorded5/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924