Skip to content

7 Lyonsville RdBoonton, NJ 07005

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block31001
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page310

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,559
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
47%
Improvement Value:$209,900
53%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,402+3.8%
2024$9,055+5.6%
2023$8,574+1.8%
2022$8,418+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6075, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1930