Skip to content

126 Meriden RdBoonton, NJ 07005

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 18, 2012

Property Information

Block30701
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,068
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
56%
Improvement Value:$107,200
44%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,874+3.9%
2024$5,652+6.6%
2023$5,304+1.7%
2022$5,213+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 22114, Page 1003

Property Built

Built

Year Built: 1900