Skip to content

115 Decker RdBoonton, NJ 07005

Built 1974

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block30902
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,060
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
54%
Improvement Value:$237,300
46%
Total Assessment$510,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,662+4.7%
2024$11,138+3.7%
2023$10,739+1.7%
2022$10,557+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974