Skip to content

16 Pillar DrRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 20, 1997

Property Information

Block30704
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,050
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,300
44%
Improvement Value:$363,600
56%
Total Assessment$653,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,479+3.9%
2024$14,896+4.1%
2023$14,309+1.8%
2022$14,063+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4661, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1992