Skip to content

24 Upper Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block31101
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,810
Acreage1.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,300
63%
Improvement Value:$135,100
37%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+4.2%
2024$8,882+8.4%
2023$8,196+1.8%
2022$8,049+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,810DeedBook 25034, Page 1027Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,810DeedBook 24977, Page 385Recorded9/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900