Skip to content

Hillside Rd(Block 40701 Lot 38)Rockaway, NJ 07866

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block40701
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class16
Description1SS G1
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,717
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,100
50%
Improvement Value:$197,200
50%
Total Assessment$392,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+5.7%
2024$8,714+7.9%
2023$8,080-2.3%
2022$8,273+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,717DeedBook 24875, Page 1096Recorded2/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951