Skip to content

40 Upper Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1940

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 6, 2006

Property Information

Block31101
Lot53
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,833
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
40%
Improvement Value:$357,200
60%
Total Assessment$599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,051+4.0%
2024$13,514+5.9%
2023$12,760+1.9%
2022$12,517+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 20645, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$262,500
DeedBook 5125, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1940