Skip to content

4 Rabbit RunRockaway, NJ 07866

Built 2002

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block31201
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page312

Building Details

Building Class16
Description1SF G4
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage4,395
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,700
30%
Improvement Value:$617,600
70%
Total Assessment$881,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,858+4.8%
2024$19,895-1.3%
2023$20,158-6.7%
2022$21,603-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$729,000
Sq Ft4,395DeedBook 24022, Page 968Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 21874, Page 1886

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 6350, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5356, Page 161