Skip to content

19 Notch RdNewfoundland, NJ 07435

Built 1946

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 8, 2004

Property Information

Block40304
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page403

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,030
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
42%
Improvement Value:$437,800
58%
Total Assessment$753,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,892+3.5%
2024$17,295+7.0%
2023$16,160+3.2%
2022$15,662+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6105, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1946