Skip to content

90 Jacobs RdRockaway, NJ 07866

Built 1941

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 26, 1996

Property Information

Block60101
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page601

Building Details

Building Class17
Description2SSG4
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,018
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
39%
Improvement Value:$363,300
61%
Total Assessment$596,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,040+4.0%
2024$13,506+5.9%
2023$12,751+2.0%
2022$12,506+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4351, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1941