Skip to content

2 Grandview PlRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block40701
Lot119
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,508
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
46%
Improvement Value:$213,400
54%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+5.2%
2024$8,788+7.4%
2023$8,185-2.2%
2022$8,372+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 22564, Page 963Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5855, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1956