Skip to content

58 Valley RdRockaway, NJ 07866

Built 1982

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block40701
Lot143
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage3,860
Acreage3.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,700
33%
Improvement Value:$438,900
67%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,543+4.5%
2024$14,878+4.5%
2023$14,238+2.0%
2022$13,958-4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,860DeedBook 24598, Page 1176Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft3,860DeedBook 24385, Page 1269Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$518,000
Sq Ft3,860DeedBook 23703, Page 1468Recorded1/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1982