Skip to content

901 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block40701
Lot76
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,317
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
56%
Improvement Value:$137,300
44%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+5.9%
2024$7,211+8.4%
2023$6,652-2.8%
2022$6,841+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935