Skip to content

859 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Vacant Land

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block40701
Lot91
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page407

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR885
Sq Footage---
Acreage128.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,942,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,942,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,813+151.9%
2024$19,777-0.6%
2023$19,903-1.4%
2022$20,180+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 22865, Page 1853Recorded2/29/2016