Skip to content

Timberbrook Rd(Block 40801 Lot 137)Rockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Aug 1, 1994

Property Information

Block40801
Lot137
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page408

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage1,390
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
51%
Improvement Value:$204,900
49%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,987+3.8%
2024$9,617+7.5%
2023$8,945+3.4%
2022$8,651+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 4026, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1960