Skip to content

2 Orchard LnHackettstown, NJ 07840

Built 1953

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 18, 1998

Property Information

Block20
Lot65
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF-S-1BG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,183
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
38%
Improvement Value:$176,800
62%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,219+2.3%
2024$8,034+5.7%
2023$7,601+1.7%
2022$7,476+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4840, Page 7

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 3318, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1953