Skip to content

31 Route 46Hackettstown, NJ 07840

Commercial

Last Sale Price
$2,218,750
Last Sale Date
Dec 16, 2010

Property Information

Block2
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage7,000
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
20%
Improvement Value:$1,148,800
80%
Total Assessment$1,442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,838+2.3%
2024$40,901+5.7%
2023$38,694+1.7%
2022$38,060+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,218,750
DeedBook 21726, Page 408

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 20920, Page 916

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5850, Page 290

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5140, Page 262

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2621, Page 121