Skip to content

Heath LnLong Valley, NJ 07853

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block30
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1SF2SF1SS
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage9,286
Acreage34.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,800
20%
Improvement Value:$1,253,300
80%
Total Assessment$1,569,100

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$421+11.7%
1992$377+20.1%
1991$314-91.5%
1990$3,710
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950