Skip to content

12 Pleasant Grove RdLong Valley, NJ 07853

Built 1940
Church/Charitable

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 17, 1987

Property Information

Block30
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SB-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,297
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,900
61%
Improvement Value:$109,900
39%
Total Assessment$278,800

Sale
$150,000
DeedBook 2992, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1940