Skip to content

1 Glen Ridge DrLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Feb 26, 1998

Property Information

Block30
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
37%
Improvement Value:$331,800
63%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,282+2.3%
2024$14,940+5.7%
2023$14,134+1.7%
2022$13,902+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 4729, Page 144

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3284, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$176,525
DeedBook 2725, Page 754