Skip to content

Kings Hwy Fl(Block 30 Lot 53)Hackettstown, NJ 07840

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block30
Lot53
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage3.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,575+2.3%
2024$4,472+5.7%
2023$4,231+1.7%
2022$4,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5856, Page 48