Skip to content

170 Kings HwyHackettstown, NJ 07840

Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block30
Lot62
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class14
DescriptionVL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,428+1.7%
2022$2,388+1.0%
2021$2,364+2.3%
2020$2,311+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$47,200
DeedBook 5903, Page 18

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 5063, Page 309