Skip to content

73 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block37
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35&6

Building Details

Building Class18
DescriptionSSCB SCHOOL P
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage3,600
Acreage16.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
25%
Improvement Value:$677,400
75%
Total Assessment$903,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,196+2.3%
2024$25,609+5.7%
2023$24,227+1.7%
2022$23,830+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,246,090
DeedBook 6011, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1961