Skip to content

20 Douglas DrLong Valley, NJ 07853

Built 1975

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Nov 18, 2003

Property Information

Block41
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,268
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
48%
Improvement Value:$200,800
52%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+2.3%
2024$10,879+5.7%
2023$10,292+1.7%
2022$10,123+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500
DeedBook 5980, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1975