Skip to content

38 Douglas DrLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,658
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
38%
Improvement Value:$298,400
62%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,893+2.3%
2024$13,582+5.7%
2023$12,849+1.7%
2022$12,638+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,658DeedBook 22553, Page 733Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5603, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1976