Skip to content

56 Pickle RdCalifon, NJ 07830

Built 1973

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block63
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage4.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
35%
Improvement Value:$331,500
65%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,784+2.3%
2024$14,452+5.7%
2023$13,673+1.7%
2022$13,448+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973