Skip to content

10 Eighth StBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block100
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,870
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
25%
Improvement Value:$250,600
75%
Total Assessment$334,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+2.3%
2024$9,726+315.4%
2023$2,341+0.5%
2022$2,330+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,870DeedBook 19180, Page 690Recorded9/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 18608, Page 952Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12697, Page 1050

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11590, Page 766

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 10490, Page 578

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 10078, Page 1806