Skip to content

75 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block105
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,421
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
52%
Improvement Value:$96,400
48%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+2.3%
2024$5,848+3.8%
2023$5,633+0.5%
2022$5,607+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,421DeedBook 19103, Page 1780Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 17249, Page 1932Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5059, Page 619

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4336, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1974