Skip to content

77 Highland DrBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 23, 2009

Property Information

Block105
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,628
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
46%
Improvement Value:$121,400
54%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+2.3%
2024$6,576+3.8%
2023$6,334+0.5%
2022$6,305+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14445, Page 1331

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 13746, Page 529

Property Sale

Sale
$31,850
DeedBook 3365, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1974