Skip to content

16 Fourth StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Oct 19, 1999

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF2AG/105
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,042
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
55%
Improvement Value:$83,700
45%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+2.3%
2024$5,420+3.8%
2023$5,221+0.5%
2022$5,197+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5751, Page 690

Property Sale

Sale
$28,250
DeedBook 3385, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1973