Skip to content

8 Sixth StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$28,250
Last Sale Date
May 22, 1974

Property Information

Block103
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,016
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
61%
Improvement Value:$64,700
39%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,992+2.3%
2024$4,882+3.8%
2023$4,702+0.5%
2022$4,681+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,250
DeedBook 3389, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1974