Skip to content

19 Second StBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block107
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage2,140
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
42%
Improvement Value:$145,300
58%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+2.3%
2024$7,257+4.2%
2023$6,962+0.5%
2022$6,930+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 15690, Page 1793Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 15259, Page 1927

Property Sale

Sale
$238,900
DeedBook 12466, Page 1338

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3408, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1974