Skip to content

62 First StBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block111
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,866
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
37%
Improvement Value:$136,300
63%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+2.3%
2024$6,320+3.8%
2023$6,087+0.5%
2022$6,059+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,866DeedBook 19089, Page 948Recorded7/6/2022

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5392, Page 552

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4738, Page 395

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4538, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1986