Skip to content

72 First StBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block111
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,560
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
45%
Improvement Value:$97,700
55%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+2.5%
2024$4,702+4.2%
2023$4,511+0.5%
2022$4,488-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 10464, Page 1190

Property Sale

Sale
$96,290
DeedBook 4438, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1986