Skip to content

25 Twain AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block150
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
64%
Improvement Value:$47,500
36%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,953+2.3%
2024$3,866+3.8%
2023$3,724+0.5%
2022$3,706+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft960DeedBook 20032, Page 1723Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$125,842
DeedBook 13138, Page 526

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10993, Page 1628

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4547, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1973