Skip to content

200 Burr St ExtBarnegat, NJ 08005

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block161
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
Description1.5SF/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,172
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
56%
Improvement Value:$68,800
44%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+2.4%
2024$4,349+4.0%
2023$4,180+0.5%
2022$4,160+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,172DeedBook 19842, Page 90Recorded11/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955