Skip to content

307 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block171
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,672
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
70%
Improvement Value:$100,400
30%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,062+2.3%
2024$9,839+3.8%
2023$9,478+0.5%
2022$9,434+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,672DeedBook 19787, Page 1910Recorded9/11/2024

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 15774, Page 1029Recorded4/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 12044, Page 1871

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10230, Page 1873

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4308, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1950