Skip to content

369 North Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1925
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block168
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2SF/1984 S 1980
Dwellings1
ZoningCVH
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
43%
Improvement Value:$175,400
57%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+2.3%
2024$8,890+3.8%
2023$8,563+0.5%
2022$8,524+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,980DeedBook 20032, Page 1131Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5743, Page 377

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5335, Page 944

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5216, Page 351

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4567, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1925