Skip to content

787 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1950
Church/Charitable

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 12, 1999

Property Information

Block173
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class10
Description1SF/1248 S 1248
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
60%
Improvement Value:$105,600
40%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$3,216+0.6%
2000$3,197+4.0%
1999$3,076+2.6%
1998$2,998+59.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5730, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1950