Skip to content

781 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1929

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jul 15, 1982

Property Information

Block173
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,035
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
45%
Improvement Value:$111,900
55%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+2.3%
2024$5,947+3.8%
2023$5,729+0.5%
2022$5,702+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4069, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1929