Skip to content

135 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1959

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block195
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningCPHD
Sq Footage1,386
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
76%
Improvement Value:$81,800
24%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+2.3%
2024$9,950+6.6%
2023$9,334+0.5%
2022$9,290+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,386DeedBook 19487, Page 1271Recorded9/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1959