Skip to content

110 Newark Rd NBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block199
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,540
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
71%
Improvement Value:$92,700
29%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+2.3%
2024$9,394+3.8%
2023$9,049+0.5%
2022$9,007+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13438, Page 1659

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12656, Page 1027

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 10559, Page 226

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3962, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1972